Egyesületünk 1991-ben történt megalakulása óta azon munkálkodunk, hogy Fót rendezett és szép településsé váljon. Továbbra is fő célunk, Fótot az itt élő emberek és az itt működő vállalkozások együttes bevonásával, közösen egy a mainál szebb és élhetőbb várossá tegyük. Olyan várossá, amely a természettel együtt élő, a régmúlt hagyományait ápoló, a reformkori értékeket megőrző, a mai kornak megfelelően haladó és fenntartható módon fejlődik, amelynek építőeleme az egyén, alappillére a család.
Várjuk mindazokat sorainkba, akik tenni akarnak, és segíteni tudnak a mainál jobb életminőséget nyújtó város elérésért. Az Egyesület tagja lehet az a magyar és külföldi természetes személy, aki az Egyesület Alapszabályát elfogadja, előírt tagdíját megfizeti és írásbeli belépési nyilatkozatát a vezetőség elfogadta. Tiszteletbeli taggá választható az a külföldi állampolgárságú személy, aki szakmai tevékenységével, vagy az Egyesület külföldi kapcsolatainak ápolásában jelentős érdemeket szerzett. Az Egyesület pártoló tagja lehet, az a magyar vagy külföldi magán vagy jogi személy, aki adományaival kívánja segíteni az Egyesület munkáját, de tagként abban nem kíván részt venni. A tagsági viszony írásbeli belépési nyilatkozattal és a vezetőség elfogadó nyilatkozatával jön létre. A tiszteletbeli tagságról – a vezetőség javaslata alapján – a taggyűlés dönt.
2023. február 25-én a Városunkért Alapítvánnyal karöltve került megrendezésre a rendkívül jó hangulatú rendezvényünk a Civil Est Fótért.
A rendezvény célja az volt, hogy szórakozással egybekötött kellemes este keretében egymást jobban megismerjük. Mi a közös egymásban, hobbi, érdeklődési kör. Legyünk nyitottak és találjuk meg a másikban a jót. Töltsük fel pozitív energiával testi- lelki akkumulátorainkat, ami segítséget adhat a továbbiakban ahhoz, hogy párt és felekezeti hovatartozástól függetlenül, egy hajóban és egy irányban evezve a mainál még szebb és élhetőbb várossá tegyük Fótot.
A Legszebb konyhakertek országos programban 10. éve vesznek részt városunk lelkes kertkedvelő lakosai Egyesületünk koordinálásával. A program elérte célját, egyre többen térnek vissza a hagyományos konyhakertek kialakítására akár a díszkertek „rovására”, bár csak igen kis létszámban jelentkeznek ehhez képes. Még nem sikerült elérni, hogy az egyre növekvő társasházak balkonjaira, erkélyeire is „beköltözzenek” ezek a növények. A választható kategóriák közül ismét a MINI volt a legtöbb, ez az 50 négyzetméter alatti terület, könnyen kezelhető munka mellett is, ekkora területen is lehet sokféle zöldséget, gyümölcsöt termelni. Már ritka a normál kategória, ebben viszont meglepő méretű kerteket láthattunk, díjazhattunk. Természetesen nem maradtak el a Közösségi, Zártkert és a Balkonon indulók sem. Kedvező változás, hogy idén a Fóti Közösségi kertből is jelentkeztek, illetve visszatértek a programba óvodás és iskolás csoportok is az Önkormányzat támogatásával. Kategóriánként 3-3 helyezettet díjaztunk, és 4 különdíjat is kiosztottunk.
A díjátadó ünnepségre méltó helyen, hagyományosan a Németh Kálmán Emlékház történelmileg védett kertjében került sor.
Egyesületünk, Fót Város Önkormányzatának támogatásával 2023-ban több kategóriában is meghirdette a „Tiszta udvar, rendes ház” programot (balkon, társasház, sorház, családi ház).
Egyre népszerűbb a lakosság körében, egyre többen szeretnének ilyen elismeréssel büszkélkedni. Újdonság volt, hogy Fót külső területeiről is érkeztek jelentkezések, Kurjancs, Királydomb, Sátorfák. Ebben az évben 16 db táblát ítéltünk oda. Döntéskor nem az új házakat választjuk, inkább a sok éves munkával karbantartott, utcafrontot is folyamatosan szépítő, gondozó ingatlanokat értékeljük városszépítés szempontjából. Szempont még az autó parkolás megoldása ingatlanon belül, csapadékvíz szabályos elvezetés, kerítés, járda kezelés is. Gyarapodnak a tiszta, rendezett porták, ezzel segítve a város összképének rendezettségét. A program lassan eléri célját. Szeptember 3-án volt a díjátadó ünnepség a Németh Kálmán Emlékház kertjében.
Elvégeztük a Petőfi utcai gémeskutas park szokásos tavaszi nagytakarítását.
Itt használhattuk először a Városi Civil Alap pályázaton elnyert pénzből vett parkgondozási gépeinket és eszközeinket. Ezekkel a munka gyorsabban és profibban zajlott. Megszépült a park a bokrok, sövény, fák metszése, alakítása, a száraz, illetve a vezetékbe lógó ágak levágása eredményeként. Emellett a száraz leveleket összeszedtük és a burkolt felületeket gyomtalanítottuk.
A tavalyi nagy sikerű mesejárda festés után 2023 áprilisában folytattuk a város színesebbé tételét.
A város jelképének számító Szeplőtelen Fogantatás templom melletti óvoda járdáját álmodtuk újra, Kiss Eszter festőművész tervei alapján. Fontosnak tartottuk, hogy a nemrég épült, gyönyörű épület közelében autentikus, népi motívumok kerüljenek felfestésre, a tervek ennek szellemében készültek. A festésben a Városszépítők csapata mellett a város önkéntes civiljei, helyi diákok és a Fóti Népművészeti Szakgimnázium és Gimnázium tanulói vettek részt. A festék most is vízbázisú betonfesték volt – a fóti Nor-Color jóvoltából -, hogy ezzel is vigyázzunk alkotóink egészségére.
2023. szeptember 16-án immár harmadik helyszínen színesítettük a várost. A kisalagi Millenniumi parkban az Apponyi Franciska kisalagi tagóvoda előtt festettünk Mesejárdát az ovisok és idősebb gyerekek nagy örömére. A mintákat Máthé Ivettnek köszönhetjük, a festékeket a Nor-Colornak. és Sok szorgos kéz vett a munkában részt, kezdve az óvoda dolgozóitól, szülőktől, a Városszépítő egyesület tagjaitól egészen a felhívásunkra eljött civilekig.
A mesejárda projekttel a Városszépítők célja, hogy Fót óvodásainak és iskolásainak vidámabban induljon a napja – köszönhetően az intézmények közelében felfestett interaktív mintáknak.
A Kisalagon megrendezésre került Mindenki Karácsonya már hagyomány a városban, mely a Népművészeti Szakgimnázium szervezésében 2023. december 16-án volt a Kisalagi Könyvtár és Közösségi ház kertjében.
Egyesületünk egy 3 m magas karácsonyfával járult hozzá a rendezvényhez. Tagjaink és a Bethlen Gábor Alapítvány Városi Civil alap pályázatán nyert gépek segítségével befaragtuk, beástuk a helyére és feldíszítettük a fát. Köszönet a Szent Erzsébet Karitász és számos lakos felajánlásának, ami lehetővé tette, hogy csodás díszek kerüljenek a fára.
Egyesületünk részt vett a május végi Gyereknap és Főzőverseny, valamint a novemberben megtartott Fóti Kolbi - kolbásztöltő verseny városi rendezvényeken közösségépítő céllal.
A jó hangulatú rendezvényeken alkalom nyílt kapcsolatépítésre más civilszervezetekkel, csoportokkal, kötetlen beszélgetésekre a megjelent lakossággal.
A Legszebb konyhakertek országos programban kilencedik éve vesznek részt városunk lelkes kertkedvelő lakosai Egyesületünk koordinálásával. A program elérte célját, egyre többen térnek vissza a hagyományos konyhakertek kialakítására akár a díszkertek „rovására”. Következő cél hogy az egyre növekvő társasházak balkonjaira, erkélyeire is „beköltözzenek” ezek a növények. A választható kategóriák közül ismét a MINI volt a legtöbb, ez az 50 négyzetméter alatti terület, könnyen kezelhető munka mellett is, ekkora területen is lehet sokféle zöldséget, gyümölcsöt termelni. Már ritka a normál kategória, ebben viszont meglepő méretű kerteket láthattunk, díjazhattunk. Természetesen nem maradtak el a Közösségi, Zártkert és a Balkonon indulók sem. Kategóriánként 3-3 helyezettet díjaztunk, és 4 különdíjat is kiosztottunk.
Tiszta udvar, rendes ház programunk hetedik éve folytatódik az Önkormányzat támogatásával. Egyre népszerűbb a lakosság körében, egyre többen szeretnének ilyen elismeréssel büszkélkedni. Ebben az évben is 18 db TISZTA UDVAR, RENDES HÁZ kerámia plakettet ítéltünk oda. Döntéskor elsősorban nem az új házakat választjuk, inkább a sok éves munkával karbantartott, utcafrontot is folyamatosan szépítő, gondozó ingatlanokat értékeljük városszépítés szempontjából. Szempont még az autó parkolás megoldása ingatlanon belül, csapadékvíz szabályos elvezetés, kerítés, járda kezelés is.
Elvégeztük a Petőfi utcai gémeskutas park szokásos tavaszi nagytakarítását (fák, bokrok metszése, lehullott falevelek összegyűjtése).
Városunk is csatlakozott az idei TESZEDD országos mozgalomhoz a Fóti Városszépítők koordinálásával. A május 7. szombati hulladékgyűjtéshez csatlakoztak civil szervezetek, és a lakosság is. A cél városunk minél tisztábbá tevése volt.
Mesejárda festése gyerekeknek. Óvodások és iskolások mindennapjait teszik hangulatosabbá az óvodák, iskolák és játszóterek környékén a játékos, színes minták a járdákon.
Az első mesejárda festése a Fáy iskolához vezető járdán valósult meg. Köszönjük a Nor-Color Kft. támogatását és Kiss Eszter profi motívumait.
Részt vettünk a május végi Gyereknap és Főzőverseny, valamint a novemberben megtartott Fóti Kolbi - kolbásztöltő verseny városi rendezvényeken közösségépítő céllal.
Egyesületünk, Fót Város Önkormányzatának támogatásával vállalta a „Tiszta udvar, rendes ház” mozgalom beindítását. A régi hagyományt új tartalommal megtöltve elismerni és értékelni azon ingatlan tulajdonosoknak a törekvéseit, akik önkéntesen hozzájárulnak városunk összképének csinosításához, gondozzák és rendben tartják a saját, és a kerítésükön túli lakókörnyezetüket is.
Egyesület szervezésében májusban 45 perces interaktív előadásra került sor a „Hulladékgazdálkodás az őskortól napjainkig” témában, 4 iskolában (Németh Kálmán,- Fáy András,- Fóti Szabad Waldorf,- Fóti Ökumenikus Általános Iskola) szakavatott előadó bevonásával a tanulók aktív részvételével. Kezdeményezésünkre, az Önkormányzat Bársony Fót programjának keretében az idén megvalósul a városszéli üdvözlőtáblák felújítása, amelyet az említett 361 705 Ft-tal 2012-ben támogatott az egyesületünk. 3. éve veszünk részt „A legszebb konyhakertek” Magyarország legszebb konyhakertjei programban, amelynek keretében a helyi díjazásokon kívül, zártkert kategóriában Fekete Ferencné országos díjban is részesült.
A március 15. városi ünnepi rendezvényen a Városvezetés „Fót Városért Kitüntetés” átadásával értékelte egyesületünk eddigi munkáját. Április közepén a Fóti Vadászklubbal közös szervezésben "Tavaszköszöntő bál" címmel városi lokálpatrióta gondolatokra épülő rendezvényt tartottunk a megújult Vörösmarty Művelődésházban. Az őszi "graffiti verseny" megrendezésével próbáltuk bemutatni a fiataloknak, hogy graffiti lehet művészeti alkotás is. Tematikus táblákat készítettek a résztvevők, melyek a rögtönzött kiállítás után a szponzorokhoz kerülnek.
Egyesületünk csatlakozott „A legszebb konyhakert” programhoz, amely azóta is minden évben kiemelt szerepet tölt be az éves programjaink sorában. A hatályos jogszabályok szerint módosított alapszabályunk, valamint a kétéves eredményes munkáról szóló – közhasznúsági melléklettel ellátott – pénzügyi beszámolónk hatósági elfogadása révén megtartottuk közhasznú státuszunkat.
Támogattuk a ReFót fiataljainak ötletét, és pályázatot adtunk be közösen a „Fiatalok Lendületben program” keretében a Sipos Pál tér közösségépítő parkkialakítására Tagjaink egyénileg besegítettek a REFÓT fiataljainak Sipos Pál tér park kialakításának munkálataiban, amelynek megvalósulását az I. REFÓT sportnap rendezvénnyel ünnepeltek meg a fiatalok.
Januári Jótékonysági Bálunkat is ennek a célnak szenteltük, a bál bevételét és a tombolából összejött 361 705 Ft-ot a megvalósításra átutaltuk a Fót Fejlődésért Közalapítvány Számlájára.
Részt vettünk a CÖF szervezésében a tavaszi Várostakarításon: virágokat ültettünk a Dózsa György út virágládáiba, parkokat takarítottunk Aktív szerepet vállaltunk a város jelentős rendezvényein: Gyermeknap, I. Paradicsom Fesztivál. A városi Gyermeknapon hirdettük ki a fóti óvodás és iskolás gyerekek és fiatalok körében meghirdetett rajzversenyünk eredményét. A verseny témája: „Fót – amilyennek én szeretném látni” A Paradicsom Fesztiválon volt a kiindulópontja a város üdvözlő és információs tábláinak rendbetételét célzó akciónak, melynek a tombola bevételét erre a célra tettük félre.
Városszépítők jótékonysági bálja bevételét: 516 000 Ft-ot a Művelődési Ház külső tatarozásának munkáira ajánlottuk fel.
Elkészült a Petőfi utcai díszpark és a Sinka utcában található kutak tisztítása, és a Sinka utcai kút környezetének felújítása a Duna Kút Kft kivitelezésében.
A kerítés megépíttetésével segítettük a Millenniumi Park melletti játszótér létrehozását. 100 000Ft-tal támogattuk a katolikus temető kálváriájának felújítását.
Hozzájárultunk a Fóti Civil Fórum kezdeményezése elkészült 56-os emlékmű megvalósítási költségeihez.
Németh József rendezési terve alapján elkészült a Németh Kálmán út menti fásítás, gyepesítés, szegélykövezés program, melyben részt vett a Fóti Vendégvárók Egyesülete és a Fót Öreghegyi Építőközösség Területfejlesztő és Környezetvédelmi Egyesület is. Segítettük a Fóti Vendégvárók Egyesületének szervezésében a Fót, Dózsa György úti virágládák telepítését. Fót várossá válásával egyesületünk neve Fóti Városszépítő Egyesület-re, címere a Bihari Ági által tervezett Fóti Városszépítők logóra változik.
Futó Tamás szobrász tervei alapján elkészítettük a II. világháborús emlékművet a Vörösmarty úton és az Önkormányzat anyagi hozzájárulásával új parkot alakítottunk ki az elhanyagolt helyén.
Felújítottuk az I. világháborús emlékművet. A Levéltári adatokból és a lakosság bejelentéséből összegyűjtött neveket új márványtáblába vésve állítottunk emléket a háború áldozatainak emlékére.
A falu határain üdvözlőtáblákat állított fel. Rendbetettük a Petőfi Sándor utcában elhanyagolt teret, felújítottuk a régi gémeskutat és parkká alakítottuk.
A Németh Kálmán emlékház felújítási szakvéleményét készítettük el. 1996 Fóti Polgári Kör kezdeményezése, az Artézi kút műtárggyá alakításában és a közvetlen környezetének parkosításában vettünk részt.
Fóti faluszépítők Egyesületének megalakulása, melynek logóját Valent Hódy Mihály tervezte. Már a megalakulás évében részt vettünk az Általános Rendezési Terv kidolgozásában az Önkormányzat felkérésére.
Szépítse Ön is Fót városát! Segítsen adója 1%-ával: Csak ki kell töltenie az alábbi nyilatkozatot, melyet letölthet honlapunkról:
Copyright 2023 - Fóti Városszépítők
Grafika: Sarkics György | Web: